top of page

Yritysjuhlan ohjelma yhdeltä luukulta – NSS:n 60-vuotisjuhla Vanhalla ylioppilastalolla

25.9.
1 min käytetty lukemiseen

Syyskuun lopussa juhlittiin Sähkösuunnittelijat NSS ry:n 60-vuotista taivalta Vanhalla ylioppilastalolla Helsingissä. Minulle ilta oli erityinen, sillä kyseessä oli ensimmäinen näin iso oma tapahtumatuotantoni.


Vastasin juhlan ohjelmallisesta kokonaisuudesta, aikataulutuksesta sekä esiintyjien ja tekniikan yhteensovittamisesta. Toimin illan aikana juontajana, saksofonistina ja laulajana, soitin taustamusiikkia ja nousin lopuksi lavalle bändin kanssa. Tässä toteutui hyvin ajatukseni yritysjuhlan ohjelmasta yhdeltä luukulta: samaan kokonaisuuteen voidaan koota juonto, taustamusiikki, saksofoni- ja lauluesitykset, bilebändi sekä tarvittavat tuotannon järjestelyt. Toteutin juhlan yhdessä Oskari Auramon kanssa, joka vastasi tekniikan koordinoinnista.


NSS:n juhlassa ilta alkoi rauhallisella livetaustamusiikilla, ruokailulla ja juhlapuheilla. Livetaustamusiikin jälkeen siirryttiin kuratoimiini Spotify-soittolistoihin. Ruokailun jälkeen siirryttiin vauhdikkaampaan bändimusiikkiin, ja vedin itse tällä kertaa 1980-luvun musiikista koostuneen, vauhdikkaan setin. Toisessa setissä bändin solistiksi tuli upea Elna Romberg, Elnan ohjelmistona olivat tunnetut soul- ja pop-klassikoet 1970- ja 80-luvuilta.


Juuri tällaiset monipuoliset kokonaisuudet ovat omaa erikoisalaani: asiakkaan ei tarvitse koota yritysjuhlan ohjelmaa monesta eri paikasta, vaan kokonaisuus suunnitellaan ja toteutetaan sujuvasti yhden yhteyshenkilön kautta.


Kiitos NSS ry:lle luottamuksesta sekä kaikille mukana olleille muusikoille, tekijöille ja juhlijoille!


Suunnitteletko yritysjuhlaa? Ota yhteyttä, niin rakennetaan tilaisuuteen sopiva juonto-, musiikki- ja tuotantokokonaisuus yhdeltä luukulta.



Eero Saunamäki ja juhlabändi NSS ry:n 60-vuotisjuhlassa Vanhalla ylioppilastalolla.
NSS ry:n 60-vuotisjuhlan bändi Vanhalla ylioppilastalolla.

Saksofonisti Eero Saunamäki soittamassa taustamusiikkia NSS ry:n yritysjuhlassa Vanhalla ylioppilastalolla.
Illallinen alkoi live-taustamusiikilla saksofonin ja pianon voimin.

Kommentit


bottom of page